Question
upstudy study bank question image url

For exercises \( 1-4 \), find the sum of the interior angles and the measure of each interior angle for the given regular polygons. Round to the nearest hundredth as needed. \( \begin{array}{ll}\text { 1. } 12 \text {-gon } & \text { 2.102-gon } \\ \text { 3. } 90 \text {-gon } & \text { 4. } 36 \text {-gon }\end{array} \)

Ask by Mccarthy Cervantes. in the United States
Feb 27,2025

Upstudy AI Solution

Tutor-Verified Answer

Answer

- **12-gon**: Sum of interior angles = 1800°, each angle = 150° - **102-gon**: Sum of interior angles = 18,000°, each angle ≈ 176.47° - **90-gon**: Sum of interior angles = 15,840°, each angle = 176° - **36-gon**: Sum of interior angles = 6,120°, each angle = 170°

Solution

To find the sum of the interior angles and the measure of each interior angle for regular polygons, we can use the following formulas: 1. The sum of the interior angles \( S \) of a polygon with \( n \) sides is given by: \[ S = (n - 2) \times 180 \] 2. The measure of each interior angle \( A \) of a regular polygon is given by: \[ A = \frac{S}{n} = \frac{(n - 2) \times 180}{n} \] Now, let's calculate these values for each of the given polygons. ### 1. For the 12-gon: - \( n = 12 \) - Sum of interior angles: \[ S = (12 - 2) \times 180 = 10 \times 180 = 1800 \] - Measure of each interior angle: \[ A = \frac{1800}{12} = 150 \] ### 2. For the 102-gon: - \( n = 102 \) - Sum of interior angles: \[ S = (102 - 2) \times 180 = 100 \times 180 = 18000 \] - Measure of each interior angle: \[ A = \frac{18000}{102} \approx 176.47 \] ### 3. For the 90-gon: - \( n = 90 \) - Sum of interior angles: \[ S = (90 - 2) \times 180 = 88 \times 180 = 15840 \] - Measure of each interior angle: \[ A = \frac{15840}{90} \approx 176 \] ### 4. For the 36-gon: - \( n = 36 \) - Sum of interior angles: \[ S = (36 - 2) \times 180 = 34 \times 180 = 6120 \] - Measure of each interior angle: \[ A = \frac{6120}{36} = 170 \] Now, let's summarize the results: 1. **12-gon**: - Sum of interior angles: \( 1800 \) - Measure of each interior angle: \( 150 \) 2. **102-gon**: - Sum of interior angles: \( 18000 \) - Measure of each interior angle: \( 176.47 \) 3. **90-gon**: - Sum of interior angles: \( 15840 \) - Measure of each interior angle: \( 176 \) 4. **36-gon**: - Sum of interior angles: \( 6120 \) - Measure of each interior angle: \( 170 \) These calculations provide the required sums and measures for each polygon.

Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor

error msg
Explain
Simplify this solution

Beyond the Answer

To find the sum of the interior angles and the measure of each interior angle for regular polygons, you can use the formulas: 1. **Sum of Interior Angles**: \( S = (n - 2) \times 180 \) degrees, where \( n \) is the number of sides. 2. **Measure of Each Interior Angle**: \( A = \frac{S}{n} = \frac{(n - 2) \times 180}{n} \) degrees. Let's calculate the values for each polygon: 1. **12-gon**: - Sum of Interior Angles: \( S = (12 - 2) \times 180 = 10 \times 180 = 1800 \) degrees - Measure of Each Interior Angle: \( A = \frac{1800}{12} = 150 \) degrees 2. **102-gon**: - Sum of Interior Angles: \( S = (102 - 2) \times 180 = 100 \times 180 = 18000 \) degrees - Measure of Each Interior Angle: \( A = \frac{18000}{102} \approx 176.47 \) degrees (rounded to two decimal places) 3. **90-gon**: - Sum of Interior Angles: \( S = (90 - 2) \times 180 = 88 \times 180 = 15840 \) degrees - Measure of Each Interior Angle: \( A = \frac{15840}{90} \approx 176 \) degrees (rounded to two decimal places) 4. **36-gon**: - Sum of Interior Angles: \( S = (36 - 2) \times 180 = 34 \times 180 = 6120 \) degrees - Measure of Each Interior Angle: \( A = \frac{6120}{36} = 170 \) degrees In summary: 1. 12-gon: Sum: 1800 degrees, Each angle: 150 degrees 2. 102-gon: Sum: 18000 degrees, Each angle: 176.47 degrees 3. 90-gon: Sum: 15840 degrees, Each angle: 176 degrees 4. 36-gon: Sum: 6120 degrees, Each angle: 170 degrees

Related Questions

Latest Geometry Questions

Try Premium now!
Try Premium and ask Thoth AI unlimited math questions now!
Maybe later Go Premium
Study can be a real struggle
Why not UpStudy it?
Select your plan below
Premium

You can enjoy

Start now
  • Step-by-step explanations
  • 24/7 expert live tutors
  • Unlimited number of questions
  • No interruptions
  • Full access to Answer and Solution
  • Full Access to PDF Chat, UpStudy Chat, Browsing Chat
Basic

Totally free but limited

  • Limited Solution
Welcome to UpStudy!
Please sign in to continue the Thoth AI Chat journey
Continue with Email
Or continue with
By clicking “Sign in”, you agree to our Terms of Use & Privacy Policy