Question
Cost, Revenue & Profit
For these problems,
will represent the number of items and
will represent the money.
The fixed costs for a certain item are
per week. The cost to produce each item is
per item.
Using this information, what is the cost equation? Give your answer in slope-intercept form:
The retailer intends to sell each item for
item.
Using this information, what is the revenue equation? Give your answer in slope-intercept form:
If in this week 36 items are made, and all items are sold in the week, what are the total costs to the
retailer?
Cost
What is the revenue from selling 36 items?
Revenue
Finally, what is the profit for this retailer?
Profit
For these problems,
The fixed costs for a certain item are
Using this information, what is the cost equation? Give your answer in slope-intercept form:
The retailer intends to sell each item for
Using this information, what is the revenue equation? Give your answer in slope-intercept form:
If in this week 36 items are made, and all items are sold in the week, what are the total costs to the
retailer?
Cost
What is the revenue from selling 36 items?
Revenue
Finally, what is the profit for this retailer?
Profit
Ask by Perkins Blake. in the United States
Mar 27,2025
Upstudy AI Solution
Tutor-Verified Answer
Answer
Cost Equation:
Revenue Equation:
Total Costs for 36 Items:
$418
$418
Revenue from Selling 36 Items:
$432
$432
Profit for the Retailer:
$14
$14
Solution
Step 1. Cost Equation
The fixed cost is
per week. The cost to produce each item is
per item. This gives the cost equation in slope-intercept form:
Step 2. Revenue Equation
Each item is sold for
. Thus, the revenue equation in slope-intercept form is:
Step 3. Total Costs for 36 Items
Substitute
into the cost equation:
So, the total cost is
.
Step 4. Revenue from Selling 36 Items
Substitute
into the revenue equation:
Thus, the revenue is
.
Step 5. Profit Calculation
Profit is the difference between revenue and cost:
So, the profit is
.
Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor
Like
error msg


Beyond the Answer
The cost equation can be constructed by adding the fixed costs to the variable costs. The fixed cost is $130 and the variable cost per item is $8, which gives us the equation
. In slope-intercept form, this is
, where the slope is the variable cost and the y-intercept is the fixed cost.
The revenue equation is determined by the price per item multiplied by the number of items sold. Since each item is sold for $12, the revenue equation will look like
. In slope-intercept form, that translates to
, with a slope of 12 representing the revenue generated by selling each item at that price.