Question
Write the rate using words and numbers in fraction form.
Chris spent 48 dollars for 13 gallons of gas.
words numbers
Find the unit rate.
Grapes are 4 dollars for 2 pounds, how much
for 1 pound?
Chris spent 48 dollars for 13 gallons of gas.
words numbers
Find the unit rate.
Grapes are 4 dollars for 2 pounds, how much
for 1 pound?
Ask by Burton Love. in the United States
Mar 20,2025
Upstudy AI Solution
Tutor-Verified Answer
Answer
Gas Rate:
- Words: Forty-eight dollars per thirteen gallons.
- Numbers:
Grape Rate:
- Words: Two dollars per pound.
- Numbers:
Solution
Gas Rate
- Chris spent 48 dollars for 13 gallons of gas.
- The rate in fraction form is written as
- In words, this is “forty-eight dollars per thirteen gallons.”
Grape Rate
- Grapes cost 4 dollars for 2 pounds.
- The unit rate is found by dividing the dollars by the pounds:
- In words, this is “two dollars per pound.”
Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor
Like
error msg


Beyond the Answer
Chris spent forty-eight dollars for thirteen gallons of gas, which can be written as 48/13.
To find the unit rate, take the total cost of the gas and divide it by the number of gallons. So, 48 dollars divided by 13 gallons equals approximately 3.69 dollars per gallon.
For the grapes, if 4 dollars are for 2 pounds, to find the cost for 1 pound, simply divide 4 by 2, which equals 2 dollars for 1 pound!