4. In order to find the correlation coefficient between the two variables X and Y from 12 pair of observations, the following calculations were made: \( \Sigma \mathrm{X}=30, \Sigma \mathrm{Y}=5, \Sigma \mathrm{X}^{2}=670, \Sigma \mathrm{Y}^{2}=285, \Sigma \mathrm{XY}=334 \) On subsequent verification, it was found that the pair \( (\mathrm{X}=11, \mathrm{Y}=4) \) was copied wrong, the correct value being \( (\mathrm{X}=10, \mathrm{Y}=14) \). Find the correct value of correlation coefficient.
Upstudy AI Solution
Answer
Solution
Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor


The Deep Dive
To find the correct correlation coefficient after correcting the erroneous data point, we begin by adjusting the sums accordingly. Original sums: - \( \Sigma X = 30 \) - \( \Sigma Y = 5 \) - \( \Sigma X^2 = 670 \) - \( \Sigma Y^2 = 285 \) - \( \Sigma XY = 334 \) The wrong pair was \( (X = 11, Y = 4) \) and needs to be replaced with \( (X = 10, Y = 14) \). We update the sums: 1. **Adjust \( \Sigma X \)**: \[ \Sigma X = 30 - 11 + 10 = 29 \] 2. **Adjust \( \Sigma Y \)**: \[ \Sigma Y = 5 - 4 + 14 = 15 \] 3. **Adjust \( \Sigma X^2 \)**: \[ \Sigma X^2 = 670 - 11^2 + 10^2 = 670 - 121 + 100 = 649 \] 4. **Adjust \( \Sigma Y^2 \)**: \[ \Sigma Y^2 = 285 - 4^2 + 14^2 = 285 - 16 + 196 = 465 \] 5. **Adjust \( \Sigma XY \)**: \[ \Sigma XY = 334 - (11 \times 4) + (10 \times 14) = 334 - 44 + 140 = 430 \] Now we can summarize the updated sums: - \( \Sigma X = 29 \) - \( \Sigma Y = 15 \) - \( \Sigma X^2 = 649 \) - \( \Sigma Y^2 = 465 \) - \( \Sigma XY = 430 \) - \( n = 12 \) Now let's calculate the correlation coefficient \( r \) using the formula: \[ r = \frac{n\Sigma XY - \Sigma X \Sigma Y}{\sqrt{(n\Sigma X^2 - (\Sigma X)^2)(n\Sigma Y^2 - (\Sigma Y)^2)}} \] Calculate each component: - \( n \Sigma XY = 12 \times 430 = 5160 \) - \( \Sigma X \Sigma Y = 29 \times 15 = 435 \) So, \[ n\Sigma XY - \Sigma X \Sigma Y = 5160 - 435 = 4725 \] Now for the denominator: - \( n \Sigma X^2 = 12 \times 649 = 7788 \) - \( (\Sigma X)^2 = 29^2 = 841 \) - \( n \Sigma Y^2 = 12 \times 465 = 5580 \) - \( (\Sigma Y)^2 = 15^2 = 225 \) Thus, \[ n \Sigma X^2 - (\Sigma X)^2 = 7788 - 841 = 6947 \] \[ n \Sigma Y^2 - (\Sigma Y)^2 = 5580 - 225 = 5355 \] Now we compute the denominator: \[ \sqrt{(6947)(5355)} \approx \sqrt{37210885} \approx 6102.69 \] Now plugging it into our equation for \( r \), \[ r = \frac{4725}{6102.69} \approx 0.774 \] Thus, the correct value of the correlation coefficient \( r \) is approximately \( 0.774 \).