Question
upstudy study bank question image url

Whalid wants to buy a long sandwich for a party. Store A sells -foot sandwich for \( \$ 42.50 \). Store B sells a 6 -foot sandwich fo 49.50 . Which store has the better buy? Show your work.

Ask by Flynn Stuart. in the United States
Mar 20,2025

Upstudy AI Solution

Tutor-Verified Answer

Answer

Store A has the better buy because it costs less per foot.

Solution

Sign in to Unlock Answers for Free!

A Learning Platform Trusted by Millions of Real Students and Teachers.

star-icon Unlock

Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor

Beyond the Answer

To determine which store offers the better deal, we need to calculate the cost per foot of the sandwich from each store. For Store A: - Length of the sandwich = 8 feet - Price = $42.50 - Cost per foot = \( \frac{42.50}{8} = 5.31 \) (approximately) For Store B: - Length of the sandwich = 6 feet - Price = $49.50 - Cost per foot = \( \frac{49.50}{6} = 8.25 \) Comparing the two: - Store A's cost per foot is approximately $5.31. - Store B's cost per foot is $8.25. Thus, Store A has the better buy at approximately $5.31 per foot compared to Store B's $8.25 per foot.

Try Premium now!
Try Premium and ask Thoth AI unlimited math questions now!
Maybe later Go Premium
Study can be a real struggle
Why not UpStudy it?
Select your plan below
Premium

You can enjoy

Start now
  • Step-by-step explanations
  • 24/7 expert live tutors
  • Unlimited number of questions
  • No interruptions
  • Full access to Answer and Solution
  • Full Access to PDF Chat, UpStudy Chat, Browsing Chat
Basic

Totally free but limited

  • Limited Solution
Welcome to UpStudy!
Please sign in to continue the Thoth AI Chat journey
Continue with Email
Or continue with
By clicking “Sign in”, you agree to our Terms of Use & Privacy Policy