Question
Type the correct answer in the box. Use numbers instead of words. A 10 -pound bag of nuts costs \( \$ 30 \). What is the cost per pound of nuts? \( \$ \square \) per pound
Ask by Norris Harper. in the United States
Mar 13,2025
Upstudy AI Solution
Tutor-Verified Answer
Answer
\( \$3 \) per pound
Solution

Sign in to Unlock Answers for Free!
A Learning Platform Trusted by Millions of Real Students and Teachers.

Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor
Like
The Deep Dive
To find the cost per pound, you divide the total cost by the total pounds. So, \( \$30 \) divided by \( 10 \) pounds equals \( \$3 \). \( \$ 3 \) per pound