Question
upstudy study bank question image url

8. Your family packs a cooler with snacks and drinks for the trip but stops for two meals on the way. If there are 4 people in your family, and each person spends 6.50 on each meal, what is the total cost the meals on the way to the destination? 9. Your car passes through 5 toll booths on the

Ask by Ford Harmon. in the United States
Mar 17,2025

Upstudy AI Solution

Tutor-Verified Answer

Answer

El costo total de las comidas para la familia es **52.00**. Para el problema de los peajes, no hay suficiente información para calcular el costo total.

Solution

Sign in to Unlock Answers for Free!

A Learning Platform Trusted by Millions of Real Students and Teachers.

star-icon Unlock

Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor

Mind Expander

To calculate the total cost for the meals, you can multiply the number of people (4) by the cost per meal ($6.50) and then multiply that by the number of meals (2). So, \(4 \times 6.50 \times 2 = 52\). The total cost for the meals on the way to your destination is $52. As for the tolls, assuming each toll costs a certain amount (let's say $2 per booth), you would multiply that by the number of toll booths (5). Thus, \(2 \times 5 = 10\). If the tolls are indeed $2 each, then your total toll cost would be $10.

Try Premium now!
Try Premium and ask Thoth AI unlimited math questions now!
Maybe later Go Premium
Study can be a real struggle
Why not UpStudy it?
Select your plan below
Premium

You can enjoy

Start now
  • Step-by-step explanations
  • 24/7 expert live tutors
  • Unlimited number of questions
  • No interruptions
  • Full access to Answer and Solution
  • Full Access to PDF Chat, UpStudy Chat, Browsing Chat
Basic

Totally free but limited

  • Limited Solution
Welcome to UpStudy!
Please sign in to continue the Thoth AI Chat journey
Continue with Email
Or continue with
By clicking “Sign in”, you agree to our Terms of Use & Privacy Policy