19. Last week, a bunny weighed 15 oz . This week the bunny weighed 1 lb 2 oz . Describe the change in weight. gergio buys 4 pieces of pine. Two are 1 yd 2 ft long, and two gre 4 ft long. Use the information for Exercises \( 20-21 \). 20. What is the cost of the 4 pieces of pine? 21. What is Sergio's change from \( \$ 20 \) if there is no tax? A farmer makes 42 gallons of maple syrup. He wants to fill the same number of pint bottles and quart bottles with the syrup. Use this information for Exercises \( 22-23 \).
Upstudy AI Solution
Answer
Solution

Sign in to Unlock Answers for Free!
A Learning Platform Trusted by Millions of Real Students and Teachers.

Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor
The Deep Dive
The bunny started at 15 ounces, which is equivalent to 0.9375 pounds. This week, it weighed 1 pound 2 ounces, or 1.125 pounds. Therefore, the change in weight is a delightful bounce up of 0.1875 pounds or about 3 ounces! Bunnies may hop around, but they also hop up in weight! For Sergio, the two pieces of pine that are each 1 yd 2 ft long convert to 4 feet each, totaling 8 feet. The other two pieces are 4 feet each, bringing the total length to 16 feet. If the cost is, say, $2 per foot, then the total cost for the 4 pieces would be $32. If Sergio gives $20, he would need $12 more to cover the bill! Sometimes those DIY projects can get a bit pricey!