Question
upstudy study bank question image url

Calculate the unit rate. Round to the nearest hundredth when necessary. \( \$ 8.08 \) for 24 cans none of the above \( \$ 0.34 \) per can 0.34 cans per dollar \( \$ 2.97 \) per can 2.97 cans per dollar \( \begin{array}{ll} & \text { a }\end{array} \)

Ask by Hampton Lang. in the United States
Feb 22,2025

Upstudy AI Solution

Tutor-Verified Answer

Answer

The unit rate is \$0.34 per can.

Solution

To calculate the unit rate, divide the total cost by the number of cans:   Unit rate = Total cost ÷ Number of cans = \$8.08 ÷ 24 ≈ \$0.3367 per can Rounding to the nearest hundredth gives approximately \$0.34 per can. Thus, the correct answer is: \$0.34 per can.

Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor

error msg
Explain
Simplify this solution

Extra Insights

To find the unit rate, divide the total cost by the number of cans. So, \( \$ 8.08 \) divided by \( 24 \) cans equals approximately \( 0.336666... \), which rounds to \( \$ 0.34 \) per can when rounded to the nearest hundredth. Just remember, when calculating unit rates, always divide the total amount by the quantity to understand how much you're paying for one unit. It can help you compare prices more effectively and spot good deals at the store!

Related Questions

Latest Arithmetic Questions

Try Premium now!
Try Premium and ask Thoth AI unlimited math questions now!
Maybe later Go Premium
Study can be a real struggle
Why not UpStudy it?
Select your plan below
Premium

You can enjoy

Start now
  • Step-by-step explanations
  • 24/7 expert live tutors
  • Unlimited number of questions
  • No interruptions
  • Full access to Answer and Solution
  • Full Access to PDF Chat, UpStudy Chat, Browsing Chat
Basic

Totally free but limited

  • Limited Solution
Welcome to UpStudy!
Please sign in to continue the Thoth AI Chat journey
Continue with Email
Or continue with
By clicking “Sign in”, you agree to our Terms of Use & Privacy Policy