Question
upstudy study bank question image url

67 La libra de azúcar vale L. 6.06, la libra de harina L. 9.79 y la libra de manteca L. 14.29 a. ¿Qué producto es más caro? R/ b. ¿Qué producto es más barato? R/

Ask by Griffin Patel. in Honduras
Mar 19,2025

Upstudy AI Solution

Tutor-Verified Answer

Answer

a. La manteca es el producto más caro. b. El azúcar es el producto más barato.

Solution

Sign in to Unlock Answers for Free!

A Learning Platform Trusted by Millions of Real Students and Teachers.

star-icon Unlock

Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor

Extra Insights

¡Vamos a desmenuzar esos precios! La libra de manteca, a L. 14.29, se lleva la corona como el producto más caro, ¡así que es la diva de la lista! Por otro lado, la libra de azúcar a L. 6.06 es la más barata, haciendo una entrada triunfal como el héroe sencillo que todos amamos en nuestras recetas. ¡Dulce y asequible!

Try Premium now!
Try Premium and ask Thoth AI unlimited math questions now!
Maybe later Go Premium
Study can be a real struggle
Why not UpStudy it?
Select your plan below
Premium

You can enjoy

Start now
  • Step-by-step explanations
  • 24/7 expert live tutors
  • Unlimited number of questions
  • No interruptions
  • Full access to Answer and Solution
  • Full Access to PDF Chat, UpStudy Chat, Browsing Chat
Basic

Totally free but limited

  • Limited Solution
Welcome to UpStudy!
Please sign in to continue the Thoth AI Chat journey
Continue with Email
Or continue with
By clicking “Sign in”, you agree to our Terms of Use & Privacy Policy