Question
upstudy study bank question image url

Find the unit rate. \( \$ 9.60 \) for 4 pounds The unit rate is \( \$ \square \) per pound.

Ask by Hart Newton. in the United States
Mar 13,2025

Upstudy AI Solution

Tutor-Verified Answer

Answer

The unit rate is \$2.40 per pound.

Solution

To find the unit rate, we need to divide the total cost by the total weight. Given: - Total cost = \( \$ 9.60 \) - Total weight = \( 4 \) pounds The formula for the unit rate \( r \) is: \[ r = \frac{\text{Total Cost}}{\text{Total Weight}} \] Now, substituting the known values: \[ r = \frac{9.60}{4} \] Now, let's calculate this value. \[ r = 2.40 \] Thus, the unit rate is \( \$ 2.40 \) per pound. The final answer is: The unit rate is \( \$ 2.40 \) per pound.

Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor

error msg
Explain
Simplify this solution

Bonus Knowledge

To find the unit rate, you simply divide the total cost by the number of pounds. Here, that's \( \$ 9.60 \div 4 \) pounds, which gives you \( \$ 2.40 \) per pound. So, the unit rate is \( \$ 2.40 \) per pound! You can think of it like this: if you were at a bakery buying flour, knowing the unit rate helps you make sure you're getting a fair price. If one store sells flour for \( \$ 2.40 \) per pound and another one for \( \$ 3.00 \), you'll know where to save those extra bucks!

Try Premium now!
Try Premium and ask Thoth AI unlimited math questions now!
Maybe later Go Premium
Study can be a real struggle
Why not UpStudy it?
Select your plan below
Premium

You can enjoy

Start now
  • Step-by-step explanations
  • 24/7 expert live tutors
  • Unlimited number of questions
  • No interruptions
  • Full access to Answer and Solution
  • Full Access to PDF Chat, UpStudy Chat, Browsing Chat
Basic

Totally free but limited

  • Limited Solution
Welcome to UpStudy!
Please sign in to continue the Thoth AI Chat journey
Continue with Email
Or continue with
By clicking “Sign in”, you agree to our Terms of Use & Privacy Policy