Question
upstudy study bank question image url

Cevaluate: \( \begin{array}{ll}\text { a) } \sum_{n=1}^{12}(5 n-1) & \text { b) } \sum_{n=1}^{20}(3 n+5) \\ \text { c) } \sum_{n=1}^{16}(30-2 n) & \text { d) } \sum_{n=5}^{12}(6 n+1) \\ \text { e) } \sum_{n=10}^{30}(15-n) & \text { f) } \sum_{n=4}^{20}(2 n-6) \\ \text { 9) } \sum_{n=4}^{14}(8-n) & \text { n) } \sum_{n=1}^{15}(3 n)\end{array} \)

Ask by Howell Higgins. in Papua New Guinea
Mar 10,2025

Upstudy AI Solution

Tutor-Verified Answer

Answer

**a) 378** **b) 730** **c) 208** **d) 416** **e) -105** **f) 306** **9) -11** **n) 360**

Solution

**a) Evaluation of \(\sum_{n=1}^{12}(5n-1)\):** We split the sum: \[ \sum_{n=1}^{12}(5n-1) = 5\sum_{n=1}^{12} n - \sum_{n=1}^{12} 1 \] where \[ \sum_{n=1}^{12} n = \frac{12 \cdot 13}{2} = 78 \] and \[ \sum_{n=1}^{12} 1 = 12. \] Thus, \[ 5 \cdot 78 - 12 = 390 - 12 = 378. \] --- **b) Evaluation of \(\sum_{n=1}^{20}(3n+5)\):** Break the sum: \[ \sum_{n=1}^{20}(3n+5) = 3\sum_{n=1}^{20} n + 5\sum_{n=1}^{20} 1. \] Calculate: \[ \sum_{n=1}^{20} n = \frac{20 \cdot 21}{2} = 210,\quad \sum_{n=1}^{20} 1 = 20. \] Thus, \[ 3\cdot 210 + 5\cdot 20 = 630 + 100 = 730. \] --- **c) Evaluation of \(\sum_{n=1}^{16}(30-2n)\):** Separate the sum: \[ \sum_{n=1}^{16}(30-2n) = 30\cdot 16 - 2\sum_{n=1}^{16} n. \] With \[ \sum_{n=1}^{16} n = \frac{16 \cdot 17}{2} = 136, \] we have \[ 480 - 2\cdot 136 = 480 - 272 = 208. \] --- **d) Evaluation of \(\sum_{n=5}^{12}(6n+1)\):** First, determine the number of terms from \(n=5\) to \(n=12\): \[ 12-5+1 = 8. \] Then, split the sum: \[ \sum_{n=5}^{12}(6n+1) = 6\sum_{n=5}^{12} n + \sum_{n=5}^{12} 1. \] Compute \[ \sum_{n=5}^{12} n = \sum_{n=1}^{12} n - \sum_{n=1}^{4} n = \frac{12\cdot13}{2} - \frac{4\cdot5}{2} = 78 - 10 = 68. \] Thus, \[ 6\cdot68 + 8 = 408 + 8 = 416. \] --- **e) Evaluation of \(\sum_{n=10}^{30}(15-n)\):** Count the number of terms, from \(n=10\) to \(n=30\): \[ 30-10+1 = 21. \] Express the sum: \[ \sum_{n=10}^{30}(15-n) = 15\cdot21 - \sum_{n=10}^{30} n. \] Find \[ \sum_{n=10}^{30} n = \sum_{n=1}^{30} n - \sum_{n=1}^{9} n = \frac{30\cdot31}{2} - \frac{9\cdot10}{2} = 465 - 45 = 420. \] Thus, \[ 15\cdot21 - 420 = 315 - 420 = -105. \] --- **f) Evaluation of \(\sum_{n=4}^{20}(2n-6)\):** Determine the number of terms from \(n=4\) to \(n=20\): \[ 20-4+1 = 17. \] Separate the sum: \[ \sum_{n=4}^{20}(2n-6) = 2\sum_{n=4}^{20} n - 6\sum_{n=4}^{20} 1. \] Compute \[ \sum_{n=4}^{20} n = \sum_{n=1}^{20} n - \sum_{n=1}^{3} n = \frac{20\cdot21}{2} - \frac{3\cdot4}{2} = 210 - 6 = 204. \] Then, \[ 2\cdot204 - 6\cdot17 = 408 - 102 = 306. \] --- **9) Evaluation of \(\sum_{n=4}^{14}(8-n)\):** Count the terms: \[ 14-4+1 = 11. \] Separate the sum: \[ \sum_{n=4}^{14}(8-n) = 8\cdot11 - \sum_{n=4}^{14} n. \] Compute \[ \sum_{n=4}^{14} n = \sum_{n=1}^{14} n - \sum_{n=1}^{3} n = \frac{14\cdot15}{2} - \frac{3\cdot4}{2} = 105 - 6 = 99. \] Thus, \[ 8\cdot11 - 99 = 88 - 99 = -11. \] --- **n) Evaluation of \(\sum_{n=1}^{15}(3n)\):** Extract the constant: \[ \sum_{n=1}^{15}(3n) = 3\sum_{n=1}^{15} n. \] Compute \[ \sum_{n=1}^{15} n = \frac{15\cdot16}{2} = 120. \] Thus, \[ 3\cdot120 = 360. \]

Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor

error msg
Explain
Simplify this solution

Mind Expander

Let's calculate each sum step by step: a) \[ \sum_{n=1}^{12} (5n - 1) = \sum_{n=1}^{12} 5n - \sum_{n=1}^{12} 1 = 5\sum_{n=1}^{12} n - 12 \] Using the formula for the sum of the first \( N \) natural numbers, \( \sum_{n=1}^{N} n = \frac{N(N+1)}{2} \): \[ = 5\left(\frac{12(12+1)}{2}\right) - 12 = 5 \cdot 78 - 12 = 390 - 12 = 378 \] b) \[ \sum_{n=1}^{20} (3n + 5) = \sum_{n=1}^{20} 3n + \sum_{n=1}^{20} 5 = 3\sum_{n=1}^{20} n + 5 \cdot 20 \] Calculating: \[ = 3 \left(\frac{20(20+1)}{2}\right) + 100 = 3 \cdot 210 + 100 = 630 + 100 = 730 \] c) \[ \sum_{n=1}^{16} (30 - 2n) = \sum_{n=1}^{16} 30 - \sum_{n=1}^{16} 2n = 30 \cdot 16 - 2\sum_{n=1}^{16} n \] Calculating: \[ = 480 - 2 \left(\frac{16(16+1)}{2}\right) = 480 - 2 \cdot 136 = 480 - 272 = 208 \] d) \[ \sum_{n=5}^{12} (6n + 1) = \sum_{n=5}^{12} 6n + \sum_{n=5}^{12} 1 = 6\sum_{n=5}^{12} n + 8 \] Calculating \( \sum_{n=5}^{12} n = \sum_{n=1}^{12} n - \sum_{n=1}^{4} n \): \[ = \frac{12(12+1)}{2} - \frac{4(4+1)}{2} = 78 - 10 = 68 \] \[ = 6 \cdot 68 + 8 = 408 + 8 = 416 \] e) \[ \sum_{n=10}^{30} (15 - n) = \sum_{n=10}^{30} 15 - \sum_{n=10}^{30} n = 15(30 - 10 + 1) - \sum_{n=10}^{30} n \] Calculating \( \sum_{n=10}^{30} n = \sum_{n=1}^{30} n - \sum_{n=1}^{9} n \): \[ = \frac{30(30+1)}{2} - \frac{9(9+1)}{2} = 465 - 45 = 420 \] \[ = 15 \cdot 21 - 420 = 315 - 420 = -105 \] f) \[ \sum_{n=4}^{20} (2n - 6) = \sum_{n=4}^{20} 2n - \sum_{n=4}^{20} 6 = 2\sum_{n=4}^{20} n - 6 \cdot 17 \] Calculating \( \sum_{n=4}^{20} n = \sum_{n=1}^{20} n - \sum_{n=1}^{3} n \): \[ = \frac{20(20+1)}{2} - \frac{3(3+1)}{2} = 210 - 6 = 204 \] \[ = 2 \cdot 204 - 102 = 408 - 102 = 306 \] 9) \[ \sum_{n=4}^{14} (8 - n) = \sum_{n=4}^{14} 8 - \sum_{n=4}^{14} n = 8(14 - 4 + 1) - \sum_{n=4}^{14} n \] Calculating: \[ = 8 \cdot 11 - \sum_{n=4}^{14} n = 88

Try Premium now!
Try Premium and ask Thoth AI unlimited math questions now!
Maybe later Go Premium
Study can be a real struggle
Why not UpStudy it?
Select your plan below
Premium

You can enjoy

Start now
  • Step-by-step explanations
  • 24/7 expert live tutors
  • Unlimited number of questions
  • No interruptions
  • Full access to Answer and Solution
  • Full Access to PDF Chat, UpStudy Chat, Browsing Chat
Basic

Totally free but limited

  • Limited Solution
Welcome to UpStudy!
Please sign in to continue the Thoth AI Chat journey
Continue with Email
Or continue with
By clicking “Sign in”, you agree to our Terms of Use & Privacy Policy