Question
upstudy study bank question image url

34. A special discount price is often given when a large number of items is purchased (bulk discount). Given that 6 cans normally cost \( \$ 9 \) find the cost of 240 cans if a \( 8 \% \) discount is applied.

Ask by Reyes Schwartz. in Australia
Feb 18,2025

Upstudy AI Solution

Tutor-Verified Answer

Answer

The cost of 240 cans after an 8% discount is $331.20.

Solution

Step 1: Find the cost of one can. Since 6 cans cost $9, one can costs:   $9 ÷ 6 = $1.50 per can Step 2: Find the cost of 240 cans before discount.   240 cans × $1.50 per can = $360 Step 3: Apply the 8% discount. An 8% discount on $360 equals:   0.08 × $360 = $28.80 Step 4: Calculate the final price.   $360 - $28.80 = $331.20 So, the cost of 240 cans after an 8% discount is $331.20.

Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor

error msg
Explain
Simplify this solution

Mind Expander

To find the cost of 240 cans, we first need to determine the normal price per can. The cost of 6 cans is \( \$9 \), so the price per can is \( \$9 / 6 = \$1.50 \). Therefore, the regular price for 240 cans would be \( 240 \times 1.50 = \$360 \). Now, applying the 8% discount on \( \$360 \): Discount amount = \( 8\% \) of \( 360 \) = \( 0.08 \times 360 = \$28.80 \). Now, subtract that discount from the original price: Cost after discount = \( 360 - 28.80 = \$331.20 \). So, the cost of 240 cans after the discount is \( \$331.20 \).

Related Questions

2) Dadas las siguientes ternas de fracciones, ordenarlas de modo decreciente utilizando fracciones equivalentes: \( \begin{array}{l}\text { a) }-\frac{9}{4} ;-\frac{11}{5} ;-\frac{5}{2} \\ \text { 3) Dadas las siguientes ternas de fracciones, ordenarlas de modo creciente utilizando } \\ \text { fracciones equivalentes: } \\ \begin{array}{l}\text { a) }+\frac{4}{15} ;+\frac{1}{4} ;+\frac{5}{12} \\ \text { 4) Calcular el número mixto equivalente a cada una de las siguientes fracciones y luego } \\ \text { establecer cuál es el número entero más cercano de cada una: } \\ +\frac{104}{27} ;-\frac{26}{11} ;-\frac{44}{15} ;+\frac{65}{24} \\ \text { 5) Una tormenta de granizo causó daños en dos chacras de cultivo de duraznos. En La } \\ \text { Emilia afectó } 15 / 32 \text { de la producción y en La Larga } 14 / 25 \cdot \text { ¿A cuál le causó mayor } \\ \text { daño? } \\ \text { 6) Una empresa está construyendo dos edificios. En la torre Las Flores falta completar } \\ 7 / 30 \text { y en el Edificio Esplendor } 6 / 25 \cdot ~ ¿ C u a ́ l ~ e s t a ́ ~ m a ́ s ~ c e r c a ~ d e ~ s e r ~ t e r m i n a d o ? ~\end{array} \\ \text { 7) Un depósito de nafta contiene } 13 / 40 \text { de su capacidad y otro de gasoil contiene } 11 / 36 \\ \text { de la suya. Los dos depósitos tienen la misma capacidad. ¿Cuál tiene más } \\ \text { combustible? } \\ \text { 8) Dos hoteles están vendiendo la temporada de verano. Torreón del Plata ha vendido } \\ \text { 9/14 de sus plazas; Miramar vendió } 3 / 5 \text { de sus plazas. ¿Cuál está más cerca de la } \\ \text { ocupación plena? }\end{array} \)
Arithmetic Argentina Feb 21, 2025

Latest Arithmetic Questions

2) Dadas las siguientes ternas de fracciones, ordenarlas de modo decreciente utilizando fracciones equivalentes: \( \begin{array}{l}\text { a) }-\frac{9}{4} ;-\frac{11}{5} ;-\frac{5}{2} \\ \text { 3) Dadas las siguientes ternas de fracciones, ordenarlas de modo creciente utilizando } \\ \text { fracciones equivalentes: } \\ \begin{array}{l}\text { a) }+\frac{4}{15} ;+\frac{1}{4} ;+\frac{5}{12} \\ \text { 4) Calcular el número mixto equivalente a cada una de las siguientes fracciones y luego } \\ \text { establecer cuál es el número entero más cercano de cada una: } \\ +\frac{104}{27} ;-\frac{26}{11} ;-\frac{44}{15} ;+\frac{65}{24} \\ \text { 5) Una tormenta de granizo causó daños en dos chacras de cultivo de duraznos. En La } \\ \text { Emilia afectó } 15 / 32 \text { de la producción y en La Larga } 14 / 25 \cdot \text { ¿A cuál le causó mayor } \\ \text { daño? } \\ \text { 6) Una empresa está construyendo dos edificios. En la torre Las Flores falta completar } \\ 7 / 30 \text { y en el Edificio Esplendor } 6 / 25 \cdot ~ ¿ C u a ́ l ~ e s t a ́ ~ m a ́ s ~ c e r c a ~ d e ~ s e r ~ t e r m i n a d o ? ~\end{array} \\ \text { 7) Un depósito de nafta contiene } 13 / 40 \text { de su capacidad y otro de gasoil contiene } 11 / 36 \\ \text { de la suya. Los dos depósitos tienen la misma capacidad. ¿Cuál tiene más } \\ \text { combustible? } \\ \text { 8) Dos hoteles están vendiendo la temporada de verano. Torreón del Plata ha vendido } \\ \text { 9/14 de sus plazas; Miramar vendió } 3 / 5 \text { de sus plazas. ¿Cuál está más cerca de la } \\ \text { ocupación plena? }\end{array} \)
Arithmetic Argentina Feb 21, 2025
Try Premium now!
Try Premium and ask Thoth AI unlimited math questions now!
Maybe later Go Premium
Study can be a real struggle
Why not UpStudy it?
Select your plan below
Premium

You can enjoy

Start now
  • Step-by-step explanations
  • 24/7 expert live tutors
  • Unlimited number of questions
  • No interruptions
  • Full access to Answer and Solution
  • Full Access to PDF Chat, UpStudy Chat, Browsing Chat
Basic

Totally free but limited

  • Limited Solution
Welcome to UpStudy!
Please sign in to continue the Thoth AI Chat journey
Continue with Email
Or continue with
By clicking “Sign in”, you agree to our Terms of Use & Privacy Policy