Pregunta
upstudy study bank question image url

f. What is the unit price of a 24 -ounce box of cereal pricad at \( \$ 3.84 \) ?

Ask by Tran Burns. in the United States
Mar 18,2025

Solución de inteligencia artificial de Upstudy

Respuesta verificada por el tutor

Responder

The unit price is \$0.16 per ounce.

Solución

¡Inicia sesión para desbloquear respuestas gratis!

Una plataforma de aprendizaje en la que confían millones de estudiantes y profesores reales.

star-icon Descubrir

Respondido por UpStudy AI y revisado por un tutor profesional

Beyond the Answer

To find the unit price, you simply divide the total price by the number of ounces. For a 24-ounce box priced at \( \$ 3.84 \), the calculation is \( \$ 3.84 \div 24 \), which equals \( \$ 0.16 \) per ounce. So, each ounce of this tasty cereal will cost you just 16 cents! Understanding unit prices can help you save money when grocery shopping. By comparing unit prices across different brands, sizes, and products, you can make smarter choices and get more bang for your buck. Next time you’re in the cereal aisle, wield this newfound power and pick the best deal!

Latest Arithmetic Questions

INSTRUCTION AND INFORMATION 1. Answer All the questions 2. Read ALL questions carefully 3 Number the answers according to the numbering system used in this question paper 4. Clearly show AlL calculations, diagram, graphs etc. 5. Round off the answers to TWO decimal places, unless otherwise stated 6. Use \( \pi=3.14 \) 7. Write neatly and legibly QUESTION 1 1.1 Caleulate the following without using a calculator. Show ALL steps used in calculating the answer. Leave the answer as a mixed fraction. No marks will be awarded for the final answer only. HINT:BODMAS \( 1.1 .14 \frac{3}{4}+1 \frac{1}{12}-2 \frac{5}{6}=3+\frac{1}{12}-\frac{5}{3} \) \[ =\frac{17}{12} \] \( 1.1 .22^{3}+\frac{3}{\sqrt[3]{5^{2}+2}} \) \[ 2^{3}+\frac{3}{\sqrt[3]{5^{2}+2}}=8+\frac{3}{3} \] 1.2 Rearrange the following fractions in ascending order: \[ \begin{array}{l} \text { Rearrange the following fractions in ascending order: } \\ 1 \frac{1}{3} ; \frac{2}{5} ; \frac{3}{5} ; 2 \frac{2}{5} ; 7 ; 8 \%=8 \% \frac{2}{5} ; \frac{3}{5}, 1 \frac{1}{3}, 7 \frac{2}{5}, 7 \end{array} \] 1.3 A train departed on Tuesday at 7:25 and arrived at its destination on Friday at 23:47 of the same week. How long did the journey take? Write the answer in days, hours and minutes. (3) 1.4 If the ratio of chocolates to ice-cream cones in a box is \( 5: 8 \) and the number of chocolates is 30. Find the number of ice cream \( \frac{8}{5}=\frac{30}{1 e c} \) cicam cone \( =\frac{5}{8}(3) \) 1.5 Venetia Mining company shares decreased by \( 7 \% \) from the previous week's price of \( \begin{aligned} & \frac{30 \times 8}{5(3)} \\ = & 48\end{aligned} \) 1.6 Lufuno 's salary after a \( 8,5 \% \) increase is R16 205. Calculate Lufuno's original salary. Show ALL steps that are used to determine the answer. (3) 1.7 Convert \( 24^{\circ} \mathrm{C} \) in Paris. What will the temperature be if converted to \( { }^{\circ} \mathrm{F} \). (2) You may use the formula: \( \left({ }^{\circ} \mathrm{C} \times 1,8\right)+32^{\circ} \) 1.8 Write 3 p.m. in 24 -hour notation (2)
¡Prueba Premium ahora!
¡Prueba Premium y hazle a Thoth AI preguntas de matemáticas ilimitadas ahora!
Quizas mas tarde Hazte Premium
Estudiar puede ser una verdadera lucha
¿Por qué no estudiarlo en UpStudy?
Seleccione su plan a continuación
Prima

Puedes disfrutar

Empieza ahora
  • Explicaciones paso a paso
  • Tutores expertos en vivo 24/7
  • Número ilimitado de preguntas
  • Sin interrupciones
  • Acceso completo a Respuesta y Solución
  • Acceso completo al chat de PDF, al chat de UpStudy y al chat de navegación
Básico

Totalmente gratis pero limitado

  • Solución limitada
Bienvenido a ¡Estudia ahora!
Inicie sesión para continuar con el recorrido de Thoth AI Chat
Continuar con correo electrónico
O continuar con
Al hacer clic en "Iniciar sesión", acepta nuestros términos y condiciones. Términos de Uso & Política de privacidad