Pregunta
upstudy study bank question image url

Check all that are true: (check all that apply) To determine the unit rate, the rate should be rewritten with a denominator of one. The rate of minutes per mile for finishing a six-mile race in 51 minutes is 51 minutes per 6 miles. In the example of comparing two brands of shampoo, Brand A costs \( \$ 8.99 \) for 16 ounces and Brand \( B \) costs \( \$ 6.49 \) for 12 ounces. Brand-A has a lower cost per ounce than Brand B. The unit rate for painting a room that is 200 square feet in 4 hours is 800 square feet per hour.

Ask by Hart Craig. in the United States
Jan 29,2025

Solución de inteligencia artificial de Upstudy

Respuesta verificada por el tutor

Responder

- Statement 1: **True** - Statement 2: **False** - Statement 3: **False** - Statement 4: **False**

Solución

¡Inicia sesión para desbloquear respuestas gratis!

Una plataforma de aprendizaje en la que confían millones de estudiantes y profesores reales.

star-icon Descubrir

Respondido por UpStudy AI y revisado por un tutor profesional

Bonus Knowledge

To determine the unit rate, it's all about simplifying the numbers to make it easy to understand. For example, if you run 6 miles in 51 minutes, you can calculate the unit rate of minutes per mile by dividing 51 minutes by 6 miles, which gives you approximately 8.5 minutes per mile, making it clear how long each mile takes! When comparing the costs of shampoo, you can determine the cost per ounce by dividing the price by the ounces. For Brand A, \( \$ 8.99 \div 16 \) ounces is about \( \$ 0.56 \) per ounce, and for Brand B, \( \$ 6.49 \div 12 \) ounces is about \( \$ 0.54 \) per ounce. So, Brand B actually has a lower cost per ounce. Happy shopping!

Latest Arithmetic Questions

¡Prueba Premium ahora!
¡Prueba Premium y hazle a Thoth AI preguntas de matemáticas ilimitadas ahora!
Quizas mas tarde Hazte Premium
Estudiar puede ser una verdadera lucha
¿Por qué no estudiarlo en UpStudy?
Seleccione su plan a continuación
Prima

Puedes disfrutar

Empieza ahora
  • Explicaciones paso a paso
  • Tutores expertos en vivo 24/7
  • Número ilimitado de preguntas
  • Sin interrupciones
  • Acceso completo a Respuesta y Solución
  • Acceso completo al chat de PDF, al chat de UpStudy y al chat de navegación
Básico

Totalmente gratis pero limitado

  • Solución limitada
Bienvenido a ¡Estudia ahora!
Inicie sesión para continuar con el recorrido de Thoth AI Chat
Continuar con correo electrónico
O continuar con
Al hacer clic en "Iniciar sesión", acepta nuestros términos y condiciones. Términos de Uso & Política de privacidad