Pregunta
upstudy study bank question image url

1. First estimate and then do the for a) \( (453942+275931)-317908 \) b) \( (1580342+1385211)-488011 \) c) \( 30689755-(10221007+199676) \) d) \( 902879355-(302345757+122288533) \) 2. Work out the answers to the following calculations: a) \( (154899+176807)-(109344+89003) \) b) \( (340376933-280175698)+(301438544-110237843) \) c) \( (7543128-3241352)-(2123473-0) \)

Ask by Love Savage. in South Africa
Feb 24,2025

Solución de inteligencia artificial de Upstudy

Respuesta verificada por el tutor

Responder

1. **Estimation and Exact Results:** - a) 411,965 - b) 2,477,542 - c) 20,269,072 - d) 478,245,065 2. **Precise Calculations:** - a) 133,359 - b) 251,401,936 - c) 2,178,303

Solución

Below are the step‐by‐step workings for both the estimation (with final exact answers) and the precise calculations. ────────────────────────────── 1. Estimation and then exact calculation a) (453942 + 275931) – 317908  • Estimate:   – 453942 ≈ 454000   – 275931 ≈ 276000   – Sum ≈ 454000 + 276000 = 730000   – 317908 ≈ 318000   – Estimated answer ≈ 730000 – 318000 = 412000  • Exact Calculation:   1. Sum inside the bracket: 453942 + 275931 = 729873   2. Then subtract: 729873 – 317908 = 411965 b) (1580342 + 1385211) – 488011  • Estimate:   – 1580342 ≈ 1580000   – 1385211 ≈ 1385000   – Sum ≈ 1580000 + 1385000 = 2965000   – 488011 ≈ 488000   – Estimated answer ≈ 2965000 – 488000 = 2477000  • Exact Calculation:   1. Sum: 1580342 + 1385211 = 2965553   2. Subtract: 2965553 – 488011 = 2477542 c) 30689755 – (10221007 + 199676)  • Estimate:   – 10221007 ≈ 10221000   – 199676 ≈ 200000   – Sum inside parentheses ≈ 10221000 + 200000 = 10421000   – 30689755 – 10421000 ≈ 20268755 (about 20269000)  • Exact Calculation:   1. First compute: 10221007 + 199676 = 10420683   2. Then subtract: 30689755 – 10420683 = 20269072 d) 902879355 – (302345757 + 122288533)  • Estimate:   – 302345757 ≈ 302350000   – 122288533 ≈ 122290000   – Sum ≈ 302350000 + 122290000 = 424640000   – 902879355 – 424640000 ≈ 478239355 (about 478245000)  • Exact Calculation:   1. Sum: 302345757 + 122288533 = 424634290   2. Then subtract: 902879355 – 424634290 = 478245065 ────────────────────────────── 2. Precise Calculations a) (154899 + 176807) – (109344 + 89003)  1. First calculate the sums in the parentheses:   – 154899 + 176807 = 331706   – 109344 + 89003 = 198347  2. Then subtract:   331706 – 198347 = 133359 b) (340376933 – 280175698) + (301438544 – 110237843)  1. Compute each difference separately:   – 340376933 – 280175698 = 60201235   – 301438544 – 110237843 = 191200701  2. Then add the results:   60201235 + 191200701 = 251401936 c) (7543128 – 3241352) – (2123473 – 0)  1. First difference:   – 7543128 – 3241352 = 4301776  2. Then subtract the second term:   – (2123473 – 0) = 2123473   – So, 4301776 – 2123473 = 2178303 ────────────────────────────── Final Answers: 1. Estimation and Exact Results:  a) 411965     b) 2477542  c) 20269072    d) 478245065 2. Precise Calculations:  a) 133359     b) 251401936    c) 2178303 These are the complete solutions for the given problems.

Respondido por UpStudy AI y revisado por un tutor profesional

error msg
Explicar
Simplifique esta solución

Beyond the Answer

Sure! Let's tackle these calculations in a fun and engaging way. First Line: To estimate the results, round the numbers to make addition and subtraction simpler. For example, round \( 453942 \) to \( 454000 \) and \( 275931 \) to \( 276000 \) for part (a). This gives you an estimated sum of \( 730000 \), and after subtracting \( 317908 \), you’d have approximately \( 412092 \). Repeat this for the other calculations! Second Line: Now, for the actual calculations! Let’s dive in! a) \( (154899 + 176807) - (109344 + 89003) = 331706 - 198347 = 133359 \). b) \( (340376933 - 280175698) + (301438544 - 110237843) = 60201235 + 191200701 = 251401936 \). c) \( (7543128 - 3241352) - (2123473 - 0) = 4301776 - 2123473 = 2178303 \). Feel free to double-check these results and bask in the glow of your math skills!

preguntas relacionadas

Latest Arithmetic Questions

¡Prueba Premium ahora!
¡Prueba Premium y hazle a Thoth AI preguntas de matemáticas ilimitadas ahora!
Quizas mas tarde Hazte Premium
Estudiar puede ser una verdadera lucha
¿Por qué no estudiarlo en UpStudy?
Seleccione su plan a continuación
Prima

Puedes disfrutar

Empieza ahora
  • Explicaciones paso a paso
  • Tutores expertos en vivo 24/7
  • Número ilimitado de preguntas
  • Sin interrupciones
  • Acceso completo a Respuesta y Solución
  • Acceso completo al chat de PDF, al chat de UpStudy y al chat de navegación
Básico

Totalmente gratis pero limitado

  • Solución limitada
Bienvenido a ¡Estudia ahora!
Inicie sesión para continuar con el recorrido de Thoth AI Chat
Continuar con correo electrónico
O continuar con
Al hacer clic en "Iniciar sesión", acepta nuestros términos y condiciones. Términos de Uso & Política de privacidad