Pregunta
upstudy study bank question image url

Група: A 1. Нека тачке \( A \) и \( B \) припадају симетрали угла \( P O Q \), при чему јс \( O P=O Q \). Докажи да је \( \angle A P B=\angle A Q B \).

Ask by Valdez Chadwick. in Bosnia and Herzegovina
Feb 24,2025

Solución de inteligencia artificial de Upstudy

Respuesta verificada por el tutor

Responder

Доказимо да је угао ∠APB једнак угалу ∠AQB користећи симетрију у односу на бисектрису угла P O Q. 1. Тачке A и B су на симетровим правцима угла P O Q, тако да постоји рефлексија φ која пребацива A у B и P у Q. 2. Применом φ на троугао OAP добијамо троугао OBQ. 3. Симетрија φ сачува углове, тако да је ∠APB једнак ∠BQO, што се идентификује са ∠AQB. 4. Стога, ∠APB = ∠AQB.

Solución

Доказиваћемо да је угао ∠APB једнакав углу ∠AQB користећи симетрију у односу на бисектрису угла P O Q. 1. Заметимо да су дате тачке A и B смештене на симетровим правцима угла P O Q. То значи да постоји рефлексија (симетрија) φ у односу на бисектрису тог угла тако да се тачка A пребацује у тачку B, док се истовремено замијецају и стране угла – односно, φ прати стреле угла: φ(P) = Q и φ(Q) = P. 2. Пошто јеу P и Q симетричне у односу на бисектрису, а услов је да је OP = OQ, приступимо треугловима:   • Размотримо троугао OAP.   • Примена рефлексије φ на троугао OAP добија се троугао OBQ (јер: φ(O) = O, φ(P) = Q и φ(A) = B). 3. С обзиром да рефлексија чува мере углова, закључујемо да је угао ∠APB, који се налази у току трансформације (примењујући φ, како тачке A и P постају B и Q респективно), сличан угаону ∠BQO или прецизније ∠AQB. Још тачније, јер φ сачува углове, добијамо:   ∠APB = ∠(φ(A) φ(P) φ(B)) = ∠BQO. Али, погодно распоредом тачака, тај угао се идентификује са ∠AQB. 4. Стога, по својству симетрије, добијамо:   ∠APB = ∠AQB. Овим смо доказали да, под датим условима (да A и B припадају симетрали угла P O Q и да је OP = OQ), угао APB заиста једнак углу AQB.

Respondido por UpStudy AI y revisado por un tutor profesional

error msg
Explicar
Simplifique esta solución

Mind Expander

Када су тачке \( A \) и \( B \) симетралне у односу на угао \( P O Q \), тада важи да су дужи \( O A \) и \( O B \) једнаке (пошто је \( O \) центар симетрије). Према томе, \( \triangle OAP \) и \( \triangle OBQ \) су конгруентни, што значи да су углови \( \angle OAP \) и \( \angle OBQ \) једнаки. Важно је да углови \( \angle A P B \) и \( \angle A Q B \) закључују на истим правцима и разликују се само по томе што су симетрични, па ће бити \( \angle A P B = \angle A Q B \). Користећи исте принципе о симетрији и конгруенцији, можемо показати да равнотежа дужи и углова осигурава да су ови углови равноправни. На тај начин, доказали смо да су углови R \( \angle A P B \) и \( \angle A Q B \) исти, уз помоћ својства симетрије.

preguntas relacionadas

Latest Geometry Questions

¡Prueba Premium ahora!
¡Prueba Premium y hazle a Thoth AI preguntas de matemáticas ilimitadas ahora!
Quizas mas tarde Hazte Premium
Estudiar puede ser una verdadera lucha
¿Por qué no estudiarlo en UpStudy?
Seleccione su plan a continuación
Prima

Puedes disfrutar

Empieza ahora
  • Explicaciones paso a paso
  • Tutores expertos en vivo 24/7
  • Número ilimitado de preguntas
  • Sin interrupciones
  • Acceso completo a Respuesta y Solución
  • Acceso completo al chat de PDF, al chat de UpStudy y al chat de navegación
Básico

Totalmente gratis pero limitado

  • Solución limitada
Bienvenido a ¡Estudia ahora!
Inicie sesión para continuar con el recorrido de Thoth AI Chat
Continuar con correo electrónico
O continuar con
Al hacer clic en "Iniciar sesión", acepta nuestros términos y condiciones. Términos de Uso & Política de privacidad